-شیرپوینت چیست؟

شیرپونت پورتال اطلاعات سازمانی مایکروسافت است که می تواند با انجام پیکربندی بر روی اینترانت ، اکسترانت و اینترنت مورد استفاده قرار گیرد . مایکروسافت آفیس شیرپونت 2007 این امکان را برای افراد ، تیمها و متخصصین فراهم کرده است که با هم در ارتباط بوده و تعاملات داشته باشند. پورتال سازمانی شیرپونت تشکیل شده از پورتال شیرپونت و سرویسهای ویندوز شیرپونت است، که آغاز به کار شیرپونت بر روی بستر WSSخواهد بود. WSS عمدتا توسط تیمها، پروژه ها و سازمانهای کوچک مورد استفاده قرارمی گیرد. در حالیکه شیرپونت سرور برای افراد، تیمها و پروژه ها در حد متوسط و نیز سازمانهای بزرگ با پورتالهای گسترده سازمانی مطرح شده است .

2-برخی واقعیتها در مورد شیرپونت

  • شیرپونت سریعترین رشد را در بین محصولات در تاریخ مایکروسافت از آن خود کرده است.
  • بیش از 75 میلیون مجوز برای شیرپونت در دنیا به فروش رسیده است
  • شیرپونت توسط مؤسسه فورستر1 به عنوان محصول درجه 1 تولید پورتال شناخته شده است .
  • شیرپونت به عنوان محصول پیشرو برای تولید پورتالهای تجاری توسط گارتنرمجیک معرفی شده است.
  • شیرپونت به عنوان محصول پیشرو برای تولید معرفی شده است. 

 3-چه دلیل باید از شیرپونت استفاده کرد؟

در شیرپونت به چهار مشکل اصلی زیر پاسخ داده می شود . همانگونه که یک شرکت در طول سیر تکاملی خود رشد می کند، مستندات مربوط به آن نیز به صورت روز افزون گسترده می شوند، تا جائیکه به زودی پیگیری و مشخص کردن محل یک سند چند کاربرده بسیار مشکل می شود، شیرپونت این مشکل را با فراهم کردن امکان ذخیره کردن و جا دهی مستندات در یک سایت مرکزی حل می کند، همچنین امکان تشخیص مکان فایل در سازمان را با فراهم کردن قابلیت جستجو بر روی پورتال سازمانی شیرپونت بسیار ساده می نماید. 1-forrester به اشتراک گذاردن فایلها(مستندات) از طریق ایمیل فرآیندی پر زحمت و طاقت فرساست، شیرپونت با فراهم کردن امکان امکان ذخیره سازی فایلها در یک مکان و سهولت دسترسی به آنها توسط تمام اعضای تیم به حذف این مشکل می پردازد. در جامعه کاری امروزی معمولآ کارها از مکانهای مختلف و حتی در کشورهای متفاوت و از طریق دفترها و زیر بخشهای گوناگون دنبال می شود ، شیرپوینت در این راستا و با درک این نیاز امکان برقراری ارتباط بین اشخاص و تیمها و حتی انجام تعاملات بین آنها را بدون توجه به مکان فیزیکی آنها فراهم می کند. همانطور که می دانیم ایجاد و نگهداری سایتها کاری پر هزینه و مشکل است، شیرپونت برای هر شخص این امکان را فراهم می کند تا به ایجاد سایتهایی که در داخل اینترانت سازمان خود در راستای نیازها خود عمل می کند ، بپردازد، که این سایتها می توانند مربوط به زیر بخشهای سازمان ، کتابخانه مستندات ، سایتهای جلسات ، سایتهای چند منظوره یا حتی به عنوان مکانی برای بحث و گفتگو باشند .

4-Microsoft Office Sharepoint Serves

 یک پورتال سازمانی تعاملی است که بر روی Wss 3.0 ساخته شده است، MOSS 2007 تیمها و متخصصین را قادر به داشتن ارتباط و تعامل با یکدیگر می کند. برخلاف Wss شیرپونت سرور یک محصول رایگان نبوده و نیازمند دریافت یک مجوز1 مختص به خود است، MOSS 2007 در دو نسخه استاندارد و سازمانی ارائه شده است . اجزاء اصلی شیرپوینت 2007 عبارتند از :

  • تعاملات تعاملات 
  • پورتالها
  • جستجوی سازمانی 
  • مدیریت محتوی سازمانی

نسخه پیشین شیرپونت سرور شامل Sharepoint Portal Server 2007 و پیش از آن نیز Sharepoint Portal Server 2001 بود.

5-Windows Sharepoint Service 3.0

ویندوز شیرپونت سرویس نسخه 3 یک زیر ساخت است که تمامی محصولات و تکنولوژیهای شیرپونت براساس آن ساخته می شوند، WSS 3.0 بیشتر برای تیمها، پروژه ها و سازمانهای کوچک مناسب است . ویژگیهای WSSنظیر پروژه های تعاملیWSS ، فضای کاری اسناد، زیر سایتهای جلسات و امکانات بحث و گفتگو ، برای اشخاص وتیمهای کوچک امکان تعامل و به اشتراک گذاری آنلاین داده ها را فراهم می کند. نسخه قبلی WSS شامل WSS 2.0 و sharepoint team services بود، در نسخه جدید WSS یعنی WSS 3.0 امکانات جدیدی نظیر امکان مجتمع سازی جریان کاری تغذیه Rss ، بلاگها و ویکیها و وب پارتهای ASP فراهم شده است .

6-آیا از این مطلب که تکنولوژی شیرپونت برای شما مناسب است اطمینان ندارید؟

برای حل این مشکل می توانید به وب سایت مایکروسافت مراجعه کنید تا اطمینان حاصل کنید چه قسمتی از این تکنولوژی برای سازمان شما نیاز و مورد استفاده است.

7--ده مزیت برتر MOSS 2007 ده مزیت برتر که در معرفی مایکروسافت ارئه می شود.

ده مزیت برتر WSS :
1 - افزایش کارآیی تیم با فراهم آوردن ابزارهایی که به سهولت تعاملات را برقرار می کنند . افزاد را از طریق در اختیار قرار دادن این اطلاعات و منابع مورد نیاز یکدیگر با هم مرتبط می کند، کاربران می توانند یک فضای کاری ایجاد کرده و از امکانات تقویم همگام سازی ، اسناد سازماندهی و دریافت و ارسال اعلامیه های مهم و امکان به روز رسانی از طریق خاصیتهای ارتباطی که شامل اخطارها و اظهارات است و همچنین با استفاده از قالبهای آماده ایجاد بلاگ و ویکی ، استفاده کنند.


2 - سهولت در مدیریت اسناد و کمک به حصول اطمینان از یکپارچه بودن محتوی با افزایش قابلیتهای مدیریت اسناد که شامل :امکان فعال سازی قابلیت وارسیهای مورد نیاز بر روی سند پیش از ویرایش ، توانایی در مشاهده و بازیابی نسخه پیشین سند ، و امکان کنترل یک سری سطوح دسترسی بر روی مجموعه ای ازاسناد Wss می تواند کمک به اطمینان از حصول جامعیت داده های ذخیره شده برروی سایتهای تیم را فراهم می کند .


3 - اطلاع رسانی سریع به کاربران بهبود ایجاد شده در Wss 3.0 که در بردارنده دیدها و منوهایی است که به سادگی راهبری کاربر را در داخل سایتهای شیرپونت انجام می دهند، بسیارجالب توجه است. یکپارچگی موجود مابین ابزارهای آشنا مانند برنامه هایی که در سیستم مایکروسافت آفیس موجود است، به سادگی امکان ارائه اطلاعات مورد نیاز به کاربران را در راستای افزایش سرعت به دنبال دارد، به عنوان مثال کاربران می توانند یک فضای کاری ایجاد کنند که در آن به ارسال و ویرایش اسنادو همچنین کسب اطلاع به روز رسانی تقویم های موجود بر روی سایتها بپردازند که تمام این کارها در داخل برنامه وسیستم فایلهای مایکروسافت اعمال می شود.


4 -  گسترش راهکارهایی که دقیقآ منطبق بر فرآیندهای تجاری شماست . اگرچه فضاهای کاری در WSS به سادگی پیاده سازی می شوند ، اما سازمانها معمولآ به دنبال گسترش راهکارهایی هستند که بیشتر سفارشی شده اند و می توانند به سرعت با قالبهای کاربردی از پیش ساخته شده در راستای پاسخگویی به فرآیندهای تجاری خاص ، یا مجموعه از وظایف عمل نمایند .


5 - ساخت سریع و ساده یک محیط تعاملی سهولت در مدیریت و سهولت در تغییر اندازه، WSSبه بخشهای IT این امکان را می دهد تا به گسترش و ایجاد یک محیط تعاملی با کمترین هزینه و تلاش یک سیستم ساده پیکر بندی تک سرویس دهنده گرفته تا یک سیستم پایدار سازمانی اقدام کنند زیرا تنظیمات گسترش می توانند به صورت پویا تغییر کنند و با این زمینه، زمان کمتری برای تنظیمات ابتدایی نیاز است و سازمان می تواند کار خود را با سرعت بشتری آغاز کند.


6- کاهش در پیچیدگی موارد امنیتی اطلاعات تجاری WSS از کنترلهای پیشرفته مدیریتی در راستای افزایش امنیت منابع اطلاعات حمایت می کند، در حالیکه به کاهش هزینه و پیچیدگی سایت، مدیریت سایت و پشتبانی از آن می پردازد، و از مزایای در رابطه با کنترل بهتر بر روی مدیریت چرخه حیات سایت ، عضویت در سایت و مجوزهای مربوطه و همچنین محدودیتهای ذخیره سازی استفاده می کند .


7 - استفاده از کنترلهای پیچیده برای حفاظت از منابع سازمان بخش IT می تواند اقدام به تنظیم یک مجموعه از مجوزها بر روی اسناد یا اقلام در هر سطح نماید، و بر اساس آن مدیران سایتها ، تیمها و سایر کار گروه ها می توانند اقدام به راه اندازی فضاهای کاری تعاملی و انجام وظایف خود بر اساس این پارامترها نمایند،این شرایط جدید بخش IT را قادر می سازد تا به تنظیم خط مشی های بالا به پایین در راستای بهبود امکان بازیابی محتویات ، و سرویس دهی به کاربران گروهها و فضاهای کاری تیمی مدیریت سایت عمل می کند.

8 - فراهم کردن سطح جدیدی از اشتراک فایلها با قابلیتهای ذخیره سازی پایدارWSS از یک محیط کاری ذخیره سازی و بازیابی اسناد با شرایط خاص حمایت می کند، که شامل توابع کنترل ورود و خروج ، قابلیت مراجعه به تاریخ و سفارشی سازی1 ابرداده ها و دیدهاست . 1-cutomi zation شرایط جدید در WSS شامل بهبود در توابع بازیابی در راستای فراهم ساختن سهولت امکان بازیابی مستندات و بهینه سازی امکانات پشتیببان گیری و ذخیره سازی است.


9 - سهولت در مقایس دهی به راهکارهای تعاملی در راستای تطابق با نیازهای تجاری سرعت و سادگی مدیریت و پیکربندیWSS با استفاده از مرور گر وب یا امکانات وب یا امکانات خط فرمان، مدیریت پارک سرورها، سرورها و سایتهایی که از چهارچوب مایکروسافتNET استفاده می کنند را قادر می سازد تا به سفازشی سازی در سطحی گسترده دست بزند.


10- ایجاد یک زیر ساخت با هزینه مناسب برای ساخت کاربردها مبتنی بر وب1 wss یک چهارچوب معمول که برای مدیریت اسناد و فرمهای تعاملی با قابلیت انعطاف کاربردهای وب و سایتهای اینترنت مقیاس پذیر مختص نیازهای سازمان است ، فراهم می کند . یکپارچه بودن با MOSS 2007 این توانائیها را در راستای ارائه توابعی در حد و اندازه سازمانهای گسترده برای مدیریت رکوردها ، جستجو، جریان کاری، پورتالها، سایتهای شخصی و... گسترش می دهد