آشنایی با رشته مهندسی فناوری اطلاعات -IT
درهزاره سوم ، فناوری اطلاعات یا « IT » به عنوان عمده ترین محور تحول وتوسعه در جهان منظور شده است و دستاوردهای ناشی از آن ، آن چنان با زندگی مردم عجین گردیده که رویگردانی از آن ، اختلالی عظیم در جامعه و رفاه و آسایش مردم به وجود می آورد . برای مثال ، کامپیوتری شدن بسیاری ازامور جاری مردم ، انجام بسیاری از کارهای روزمره بانکی با استفاده از اینترنت و شبکه های ارتباطی در منزل و خانه ها ، آموزش الکترونیکی و مجازی و عدم نیاز به حضور در کلاس های درس ، توسعه وترویج تجارت الکترونیکی از نتایج و دستاوردهای فناوری اطلاعات است ؛ عواملی که هر چند ، در مراحل اولیه رشد وتکامل قرار دارند اما درهمین حد نیز در رفاه و آسایش انسان نقش بسیار مهمی دارند .
ازهمین رو امروزه تمامی کشورها در زمینه فناوری اطلاعات و عمومیت بخشیدن به آن در جامعه تلاشی پیگیر دارند . درکشور ما نیز برای تربیت نیروی متخصص و کارآمد در زمینه IT و حرکت سریع دراین عرصه ، رشته IT در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی ارایه می شود ودرمقاطع کارشناسی وکارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد .
دکتر جلالی کارشناس و متخصصIT ومحقق پژوهشکده الکترونیک دانشگاه علم و صنعت ایران در معرفی این رشته می گوید : « فناوری اطلاعات یا IT که مخفف information Technoblogy می باشد ، رشته ای است که تمام رشته های دانشگاهی را می تواند پوشش دهد . منتها از نظر عملیاتی یک رشته میان رشته ای بین کامپیوتر و صنایع و برق است که دراین میان امور مربوط به تولید ، پردازش ، نگاهداشت وعرضه اطلاعات به مباحث کامپیوتری مرتبط می شود ، بحث های مدیریت اطلاعات و فرآیندهای آن از سلسله بحث های رشته صنایع ورشته برق است وبه خصوص گرایش مخابرات ، انتقالات مرتبط با اطلاعات وداده ها را برعهده دارد.
دکتر جلالی درباره اهمیت وکاربرد این رشته می گوید:« IT ابزاری است که امروزه درتهیه ، توزیع وبه کاربری اطلاعات نقش بزرگی را برعهده دارد . برای مثال در امر آموزش ، IT مجموعه ای ابزاری از سخت افزاری ، نرم افزاری و نیروی انسانی است که کمک می کند تا علم ودانش با بهترین کیفیت و کارآیی درهرزمان و هرمکان در اختیار همه قرار گیرد . از سوی دیگر برخلاف آموزش سنتی ما که یادگیری با تکیه بر حس شنوایی است ، IT زمینه ای را فراهم می آورد تا چشم و گوش همزمان دریادگیری نقش داشته باشند و این امر در فراگیری تأثیر فوق العاده ای دارد . زیرا ضریب انتقال از طریق گوش 50 هزار Bit کامپیوتری است درحالی که ضریب انتقال از طریق چشم و گوش 4 میلیون وسیصد هزار Bit کامپیوتری است . در واقع IT امروزه با تغییر درنحوه انتقال اطلاعات و ایجاد مدارس و دانشگاه های مجازی ، آموزش دنیا را تغییر داده و تأثیر بسیار زیادی برآن گذاشته است . »
دکتر پدرام مدیر گروه مهندسی فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز درمعرفی این رشته
می گوید :« IT استفاده بهینه از اطلاعات برای کاربردهای مختلف است یعنی متخصص این رشته باید بتواند اطلاعات را جمع آوری ، دسته بندی و پردازش کرده و به موقع از آن استفاده نماید . ازهمین رو کارشناس این رشته باید مبانی کامپیوتر را بلد باشد . به عبارت دیگر، هسته اصلی این رشته همان هسته اصلی مهندسی کامپیوتر است منتها چون یکی از توانمندی های اصلی کارشناسی این رشته بهره وری به موقع و صحیح از اطلاعات است ، دانشجوی IT باید دارای اطلاعات جنبی در زمینه های مختلف باشد .
برای مثال ، فردی که می خواهد ازاین تکنولوژی درتجارت الکترونیکی استفاده کند باید مدیریت بداند یا فردی که می خواهد از IT در آموزش از راه دور بهره ببرد ، باید با روش های آموزش آشنا باشند . »
توانمندی ها و ویژگی های لازم برای موفقیت در رشته مهندسی فناوری اطلاعاتی
با توجه به ماهیت میان رشته ای مهندسی فناوری اطلاعات ، دانشجوی این رشته لازم است که به دو مبحث علوم مدیریت و کامپیوترعلاقه مند باشد . هم چنین باید در ریاضی توانمند بوده و قدرت تجزیه و تحلیل خوبی داشته باشد . زیرا به گفته « الکساندروف ». ریاضیدان و فیلسوف معاصر شوروی ، علم ریاضی کاربرد فراوانی درسایر دانش ها ، صنعت و درهمه زمینه های مربوط به زندگی بشری دارد این رشته درحال حاضر از بین داوطلبان گروه آزمایشی ریاضی دانشجو می پذیرد اما دکتر جلالی معتقداست که رشته IT باید از بین داوطلبان هر 5 گروه آزمایشی دانشجو بپذیرد و آزمون این رشته باید به صورت نیمه متمرکز برگزار گردد تا علاقه مندترین و مستعد ترین داوطلبان وارد این رشته گردند . داوطلبانی که بیش از ورد به دانشگاه با کامپیوتر آشنایی داشته ودراین زمینه توانمند باشند.
فرصت های شغلی موجود برای فارغ التحصیلان مهندسی فناوری اطلاعات ( در مقطع کارشناسی )
این جا یک شهر الکترونیکی است . شهری که آموزش ، تفریحات ، خرید وفروش و بخش قابل توجهی از ارتباطات آن الکترونیکی می باشد . دراین شهر، فارغ التحصیلان IT حضوری فعال دارند زیرا از سوار شدن به مترو وتاکسی تا خرید از فروشگاهی که در آن فروشنده ای حضور ندارد ، به صورت الکترونیکی انجام می گیرد .
این تصویری از آینده تمام کشورهای جهان از جمله کشور ایران است . تصویری که بیانگر وجود فرصت های شغلی فراوان برای فارغ التحصیل IT است . البته یک مهندس IT نه تنها در آینده ، بلکه در حال حاضر نیز فرصت های شغلی فراوانی دارد .

_________________

خلاصه بگم مرزهای کشورها و مرزهای ادیان و فرهنگ ها کسسته میشه

دهکده جهانی دهکده ی الکترونیک زندگی و روزگاری نوینی رو برای ما میسازه